Adapalas Otel
Marmara Adası

Marmara Adası, Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunup Balıkesir’e bağlı olup Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adasıdır. Adadaki ilk yerleşme Antik Çağda Miletoslularca kurulmuştur. Bir deniz ticaret kolonisi olarak kurulan Prokonnesos kenti, adaya da adını vermiş. Birçok kez yağmalanan Prokennesos, Roma Döneminde Hıristiyan’ların sürgün yeriydi.Bizans Döneminde keşişlerin yerleştiği adaya, Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra 15. yüzyıldan başlayarak Türkler de yerleştirilmiş. Ada halkının çoğunluğunu oluşturan Rumlar yüzyıllarca Türklerle yan yana yaşamış. Günümüzde Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi tarihi eserleri adada kısmen mevcut. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen birçok mermer eser, Roma ve Bizans Dönemlerinde adanın mermerleri ile yapılmış.

Lozan Antlaşması’nın mübadele maddesi hükümleri uyarınca Rumlar Yunanistan’a gitmek zorunda kalınca, adaya özellikle Karadeniz Bölgesi’nden gelenler yerleştirilmiş. Rum nüfus Yunanistan’a göçerek Halkidiki yarımadasında Neos Marmaras (Νέος Μαρμαράς, Yeni Marmara) yerleşimini kurdu.

Marmara Adası, 4 Temmuz 1987 tarihine kadar Erdek’e bağlı kalıp, bu tarihten itibaren ise ilçe olarak kabul edilmiştir. Marmara Adası’na bağlı 8 mahalle bulunmaktadır. Bunlar: Avşa, Saraylar, Çınarlı, Gündoğdu, Asmalı,Topağaç, Araplar(Yiğitler) ve Ekinliktir..

Marmara Adası dünyada nem oranı en düşük iki adadan biridir. Adada nem olmayışının nedeni ise adadan çıkan mermerin rutubeti emmesidir.Adanın havası oldukça temiz ve oksijeni boldur.

Ulaşım

İstanbuldan Marmara Adasına direkt geçiş için İstanbul Deniz Otobüsü (İDO) yoluyla ulaşılmaktadır.Bostancı ve Yenikapı iskelelerinden yaz aylarında hergün karşılıklı minimum 4-5 sefer yapılmaktadır.Nisan ayından itibaren sadece haftasonu cuma geliş,pazar dönüş olmak süretiyle seferler yapılmaktadır. Sefer saatleri ve ayrıntılı bilgi almak için http://www.ido.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Tekirdağdan Marmara Adasına hergün arabalı vapur seferleri yapılmaktadır. Detaylı bilgi için http://www.marmararoro.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Erdekten Marmara Adasına ulaşmak için hergün minimum 3 kez arabalı seferler düzenlenmektedir. Detaylı bilgi için http://www.gdu.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.